Příběh 3 - SVODIDLA

Mladý muž si vyjel na svém novém motocyklu. Den byl pro jízdu jak stvořený. Euforii z jízdy ještě umocňovalo vědomí, že se mu podařilo ukončit úspěšně semestr a čekaly ho prázdniny, které stráví se svou novou slečnou, do které se bláznivě zamiloval.

Cesta kolem plavebního kanálu byla málo frekventovaná a tak se to tu dalo rozjet. Trocha štěrku v mírné zatáčce stačila na to, aby náhle uklouzlo zadní kolo. Neseděl na svém prvním stroji, a tak věděl, že před pádem se musí motorky pustit. Zranění po tomto pádu by nemusela být nijak tragická, kdyby…

…kdyby měl kromě integrálky také odpovídající oblečení. Nejlépe asi kombinézu s chrániči a páteřní výztuhou, nebo alespoň kevlarové džíny. Kraťasy z obyčejného denimu, k tomu tričko a tenisky nepředstavovaly žádnou ochranu. 

Během letu vzduchem náhle ucítil prudkou bolest v pravé hýždi. To, že jel zadkem po svodidle, které vedlo kolem řeky, v tu chvíli nevnímal. Plechy svodidla v té rychlosti fungovaly jako bruska, která se zastavila až o kosti. Když ležel v trávě mimo vozovku, pochopil, že jeho lehkovážnost mu asi jen tak neprojde.

Prázdniny strávené v nemocnici představovaly asi nejmenší problém ze všeho. Jak ovlivní jeho život vysoká amputace pravé dolní končetiny, mu docházelo postupně. Že už nesedne na motorku, že si už s kamarády nezahraje v zimě hokej, že ho budou trápit fantomové bolesti, že vlastně ani neví, jestli se na něj nevykašle jeho holka…

MUDr. Jiří Smetana